město Rudolfov
Rudolfov

Vznik praporu města

Usnesením z 13 zasedání zastupitelstva města 19. září 2001 bylo rozhodnuto zahájit přípravy na návrh nového praporu města Rudolfov.
Stanovená pracovní komise zahájila přípravy na návrh praporu města. Na zasedání zastupitelstva města dne 19. prosince 2001 předložila komise k posouzení 3 varianty návrhů praporu města, zpracované Ing. Milanem Daňkem, členem České genealogické a heraldické společnosti v Praze, pobočky České Budějovice. Z předložených návrhů zvítězila při hlasování varianta praporu č. 2, jejíž popis je následující: Prapor svisle rozdělený v poměru 1:1, žerďová část modrá se zlatým korunovaným písmenem R, vlající část vodorovně na osm stejně širokých pruhů střídavě bílé a červené barvy. V praporu byly tedy použity symboly, které jsou obsaženy také ve znaku-modrá barva ve spojení s písmenem R a korunou z levé poloviny znaku a bílé a červené pruhy z pravé poloviny znaku. Návrh praporu byl zpracován na základě znaku uděleného císařem Rudolfem II. Habsburským dne 30.12.1585, jehož popis dle literatury je: "Štít je polcený, jeho pravá polovina je dělená. Horní pole je sedmkrát dělené stříbrně a červeně, dolní pole je zlaté a v něm jsou zkřížená hornická kladiva přirozené barvy, mlátek doleva navrch. V levém modrém poli je zlatý korunovaný lev a nad jeho hlavou je zlaté písmeno R".

Dne 14.1.2002 starosta obce Ing. Miloslav Hroch požádal Parlament ČR, Poslaneckou sněmovnu, Podvýbor pro heraldiku o udělení práva vlastnit a užívat prapor podle předloženého návrhu jako symbolu města Rudolfov, okres České Budějovice. Parlament ČR dne 4.2.2002 potvrdil příjem žádosti o udělení obecních symbolů a její zařazení do evidence s tím, že žádost projedná Podvýbor pro heraldiku a vexilologii. Rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny ze dne 9.4.2002 byl městu udělen prapor.

Vítězný návrh

Prapor